Anatomiczne uwarunkowania niepowodzeń prokreacji - właściwy dobór postępowania

Jedną z częstszych przyczyn niepłodności są przyczyny anatomiczne. Przyczyn te są bardzo różnorodne. Wszystkie anatomiczne przyczyny niepłodności możemy podzielić w zależności od miejsca wystąpienia: pochwowe, maciczne, jajowodowe, jajnikowe i jamy otrzewnej. Do najczęstszych przyczyn macicznych należą zrosty wewnątrzmaciczne, polipy, wady anatomiczne macicy oraz mięśniaki. Przy większości z nich skuteczną metodą leczenia jest histeroskopia zabiegowa z usunięciem zrostów, polipów, przegród czy też mięśniaków. Natomiast przy mięśniakach podsurowicówkowych konieczne często jest operacyjne usunięcie mięśniaka. Inną przeszkodą w płodności jest niedrożność jajowodów. Tutaj diagnostyczne jak i terapeutyczna może być histerosaplingografia jak również histeroskopia. Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności są zmiany obrębie jajników, bardzo często pod postacią torbieli endometrialnych. Często zmiany o charakterze endometriozy nie ograniczają się jedynie do jajników, lecz są rozsiane w całej jamie miednicy mniejszej tworząc ogniska i zrosty. Bardzo skuteczną metodą w tym wypadku jest leczenie za pomocą laparoskopii bliskiego kontaktu mające na celu usunięcie zmian endometrialnych. Nową metodą zwiększającą szanse na poczęcie w szczególności u kobiet z endometriozą jest histerosalpingografia za pomocą środka kontrastowego rozpuszczalnego w tłuszczach (Lipiodol).

 

lek. Tomasz Kandzia – ur. 1988 r. Rezydent ginekologii i położnictwa w Szpitalu w Pyskowicach. Student studium doktoranckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

dr n. med. Przemysław Binkiewicz – urodzony w 1969 r. specjalista ginekolog – położnik z ponad 20-letnim stażem, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala w Pyskowicach, ukończył kurs NaProTechnology. Specjalizuje się w leczeniu niepłodności. Mąż Doroty. Ojciec Alicji, Lucjana, Janusza, Emilii, Karola, Lidii, Klaudii i Heleny.

POLECAMY